DIGITALNA TEHNIKA
 
Indokti discant et ament meminisse periti.
Voor onwetende om te leren en voor wetende de voldoening om zich te herinneren.
Oni koji ne znaju neka uce, a koji znaju neka nalaze zadovoljstvo u tome da se podsjecaju.

Encoder - Koder - Kodnik - Šifrator

Kodiranje je oduvijek bilo vrlo interesantan posao, danas za to postoje gotovi sklopovi ali nama je cilj da vidimo kako su oni sastavljeni. Da napomenem da se za kodiranje mogu upotrebiti različiti elementi, počevši od prekidača, dioda, senzora, logičkih vrata do flip-flopova i procesora, zavisno od toga šta želimo. Ovdje prikazujemo jedan (encoder) koder sastavljen od običnih (NAND-gate) NI-vrata, mada se može sklopiti sa ILI- i NILI-vratima.. Ovo je ustvari DECIMALNI na BCD koder/šifrator (Decimal to BCD Priority Encoder). Ako ga sastavljate sa 74LSxx potrebna su vam 4-IC 74LS00, 2-IC 74LS20, 1-IC 74LS30 ili 74LS00  (cijena +/- 2KM).
Ako želite više eksperimentirati možete dodati dva flip-flopa i napraviti elektronski ključ za kuću, ostavu, garažu, itd... ili skoreboard za vaš lokalni sportski klub. Ako ne želite eksperimentisati onda možete nabaviti gotovi čip 74147 ili 74LS147, čiji princip rada je isti. 
Ovo je moj nekadašnji encoder, jedan od prvih digitalnih sklopova sa Politehnike sedamdesetih godina. Kasnije sam ga često upotrebljavao u razne svrhe. Prototip mog prvenca čuvam i danas za uspomenu, kao i mnoge druge sklopove.
(Više podataka o koderima tražite e-mailom, samo za članove Orbusa)

Primjer i princip rada decimalnog na BCD- kodirnika

Dodavanjem čipova mogu se izvoditi razne kombinacije i proširivati u nedogled. Osim toga, ne mora se pratiti red logičkog binernog sistema. Mogu se
 

Na crtežu ispod prikazan je tok od tastature/tipkovnice do vizuelnog pokazatelja. Ovo je osnovni princip kodiranja i dekodiranja brojeva. Bilo da se radi o računskoj mašini, kronometru, alarmnom uređaju, mjernim instrumentima, ili o nekom drugom aparatu, princip je isti. Osim što pojedini aparati umjesto tipkovnice mogu se kodirati sa različitim prekidačima i senzorima za različite namjene. Isto tako, umjesto 7-segmentnog dekodera, može da bude i neki drugi periferni sklop, a umjesto displeja, monitor ili neki drugi vizuelni pa čak i akustički emitor. Zavisi od potrebe, namjene i svrhe za koju uređaj treba da služi.

Osnovni princip kodiranja i dekodiranja brojeva

Za bolje razumijevanje načina kodiranja decimalnih brojeva u binerne brojeve, služi ova tabela. 


Jedinična vrijednost:
0 i 1
Baza sistema: 2
Najveća jedinična vrijednost: 1
Vrijednost mjesta: 20=1, 21=2, 22=4, 23=8, itd.

Tablica istine

 

SN74LS147 je jedan prioritetni koder. On obezbjeđuje prioritetno dekodiranje devet decimalnih ulaza na četiri binerna izlaza. Njegovo pojačanje i priorirerno dekodiranje ulaza brine da se kodira samo viša linija naredbodavnih podataka. Ulazi podataka i izlazi su aktivni na nižem logičkom naponskom nivou. 74LS147 kodira devet linija podataka na četiri linije (8-4-2-1) BCD. Za liniju decimalne nule na ulazu nema potrebe zbog toga što se nula kodira kada su svih devet linija na višem naponskom nivou.


Jednostavan način priključivanja tastature  na ulazima.

 



SN74LS147


SN74LS147

 


INPUTS=ULAZI    OUTPUTS=IZLAZI

H = Viša logička vrijednost
L = Niža logička vrijednost

- Viša logička vrijednost odn. viši naponski nivo poistovjecuje se naponom 2,4 - 5 V DC
- Niža logička vrijednost odn. niži naponski nivo poistovjecuje se naponom 0 - 0,8 V DC

 


 

Nazad na prethodnu stranicu Nazad na PDT Naprijed na sljedecu stranicu

NAZAD NA ORBUS

©Copyright by CAVKIC®
Any copying or reproduction without permission is strictly prohibited
Svaka vrsta kopiranja ili reprodukcije bez dozvole strogo je zabranjena.
Page Construction: 07-07-1999 - Last modified:31-10-2013