Samjuel Morze
TOTOP

Kompendium
HISTORIJA ELEKTRONIKE
Samuel F.B. Morse
 

Salih Cavkic

Nauka i tehnika Indokti discant et ament meminisse periti.
Oni koji ne znaju neka uče, a koji znaju neka nalaze zadovoljstvo u tome da se podsjećaju.

 



Email

Semjuel Morze - Samuel F.B. MORSE 


TELEGRAF


Koncept telegrafije, transmisije koordiniranih električnih impulsa preko para žica pronađeno je ranije u studiji o elektricitetu. Istovremeno je i ruski naučnik P.L. Šiling (1786-1837) konstruisao 1832. godine elektromagnetni telegraf. U stvari to je bilo u jednom novinskom broju o upotrebi statičkog elektriciteta u ovu svrhu. Ipak praktična telegrafija se razvija neočekivano brzo izvođenjem elektromagnetnog mjerenja Semjuela Morza u 1837 godini.
 Amerikanac Semjuel Morze (Samuel F.B. Morze, 1791-1872) je jedan od pronalazača telegrafa, koji je uspio da njegov izum istovremeno i komercijalizira. 
 Kod Semjuel  Morza se još prije razvio interes za elektricitet na univerzitetu Jale (Yale, University of Connecticut,USA), preko lektire  Jeremije Deja i Benjamina Silmana (Jeremiah Day, Benjamin Silliman u 1807). Iako je on već slijedio karijeru budućeg artiste, Morze je neizmjerno mnogo volio da čaprka sa mašinama i po naučnim problemima, njegov naširoko razvijeni talenat je od njega kasnije napravio "Američkog Leonarda Davinčija". Za vrijeme posjete Evropi 1930-te godine, on je posmatrao francuski "semaforski sistem" za prenos poruka, tada je Morze zabilježio:, "kao telegrafski odašiljač brži nego spora američka pošta". Međutim on je istovremeno vjerovao da jedna električna iskra može da šalje poruke brže nego francuski semafori.
 
 Za vrijeme povratka na putu za Ameriku na brodu Sully u oktobru i novembru 1832, u svrhu boljeg razumjevanja Morze crta i konstruiše takozvanu dot-dash kodu (tačke i crte), kao ravnalo za transmisiju (prenos) slova alfabeta i brojeva od (0) nule do (9) devet za njegov telegraf. Ova koda treba da se bilježi na papirnu traku i da sa elektromagnetnom polugom pokreće štift olovke gore i dole srazmjerno promjeni elektriciteta odaslanom sa udaljenog odašiljača. Morze je jasno u neznanju dali je telegraf pronađen već prije od Volte, Oerstedta i Ampera.
 
 Semjuelov telegraf operira kod ugradnje metalne ploče na jačinu elektromagneta ako je elektromagnet uključen na bateriju sa jednim udaljenim prekidačem ili ključem. 
 
 Sa dozvolom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država, Semjuel Morze je konstruisao telegraf, od Vašingtona (Washington D.Columbia) do Baltimora u Merilendu, 1844 godine. 
 
 Ova je linija dala podršku za buduće operacije na tom polju, pogotovo kad je 24 maja 1844 sa jednostavnom i istorijskom porukom rekao, "šta je Bog stvorio?".
Nakon nekoliko godina telegraf je akceptiran kao najbolja praktična i vrijedna metoda komunikacije.
 Odmah poslije toga mnoga se mjesta počinju prikopčavati na telegrafsku liniju. Međutim i kratkovječnom Poni-Ekspresu također se duguje dosta suverenosti za brzinu širenja telegrafa. Telegraf dobiva još više na svojoj praktičnosti nakon što je otkriveno da je moguć rad na samo jednoj žici dok je druga uzemljena. Poruka može biti poslata tek onda ako je krug kompletiran čime slanje i primanje poruke teče preko stanice na zemljanom kružnom kolu. Uzemljenje je usavršeno spajanjem jedne žice sa metalnom pločom ukopanom u vlažnu zemlju što je preteča današnjeg načina uzemljenja.

Morzeov aparat - uređaj koji je 1832 izumio sjevernoamerički slikar i pronalazač Samuel Morze (1791 -1872) kojim se otpremanje telegrama vrši ručno, pomoću tastera, a primanje na sluh (akustički) ili optički, prenošenjem znakova na traku; u upotrebi od 1844 god.
 Morzeovi znakovi su ustvari danas mnogima poznato kodno pismo koje je sastavio sjevernoamerički slikar i pronalazač Semjuel Morze; ovo kodno pismo se sastoji od tačaka i crtica, a služi za telegrafisanje i signalizaciju.


Salih Čavkić
 


 
SCIENCE&TECHNICS - NAUKA I TEHNIKA
Historija elektronike - History of Electronics

Copyright by Cavkic
Any copying or reproduction without permission is strictly prohibited
Svaka vrsta kopiranja i reprodukcije bez dozvole strogo je zabranjena.
Page Construction: 07/07/1999  Last modified:26/10/2014