TOTOP

Kompendium
HISTORIJA ELEKTRONIKE
Blaise Pascal - 1623-1662
 

Salih Cavkic

Nauka i tehnika Indokti discant et ament meminisse periti.
Oni koji ne znaju neka uče, a koji znaju neka nalaze zadovoljstvo u tome da se podsjećaju.
1623-1662 Blaise Pascal

Alesandro Volta
Hans C. Oerstedt
Charles Coulomb
Andre M. Ampere
Georg Simon Ohm
Michael Faraday
Samuel Morse
Albert Einstein
Nikola Tesla
Thomas Alva Edison
Guglielmo Marconi
Henry Joseph
Bell A. Graham
Jemes Watt
R.J. Oppenheimer
Peter Barlow
Charles Wheatstone
W. Thomson Kelvin
Max K.E.L.Planck
Gauss Carl Friedrich
Blaise Pascal
Maxwell James Clerk
 
PRVI RADIO
ABC-Pregled
PRONALAZAČI
Historija telegrafije



 



Blez Paskal (Blaise Pascal, 1623-1662)

Očito je da Pascal nema onu osobinu filozofskog umovanja poput Descartesa; on je aforističan, fragmentaran, nedorečen, stoga mnogima teško shvatljiv.
 Na isti način je pisano i Pascalovo najvažnije djelo ‘Pensees’ odn. 'Misli' objavljeno poslije njegove smrti, prema bilješkama koje su nađene u ostavštini. U tim su bilješkama zapisi i razmišljanja u posljednjih nekoliko godina njegova života dok mu je krhko zdravlje nagrizala bolest. Veliki duševni napori vodili su ga u vjerski misticizam. Misli se bave egzistencijom. Pascal je bio izvrstan stilist, sjajan i duhovit polemičar što je pokazao u Pismima provincijalcu koja su nastala u polemici s jezuitima oko teoloških pitanja. Braneći jansenizam na pariškoj Sorboni, pretvorio je teološku raspravu u zabavnu razbibrigu za otmjeni svijet.
 U kontakt sa jansenizmom došao je preko njegove sestre Jacqueline Pascal koja je još 1648 imala plan da stupi u kloster Port-Royal. Familija je bila dosta pobožna. Ovaj kloster je bio poznat po tome što je prakticirao jansenističko učenje. Etienne Paskal je zabranio njegovoj kćerci da za njegova života pristupi u kloster. Odmah nakon njegove smrti u septembru 1651 ona je ipak pristupila u redovnice klostera. U tom vremenu slijedio je, kako je Blaise to nazivao, svjetski period. Njegovo krhko zdravlje sada je je toliko loše da su mu doktori pripisali apsolutno mirovanje. U ovom vremenu je nastao njegov interes za čovjeka, zbog čega je on ostatak života posvetio ovim studijama. Kraj njegove svjetske periode dolazi u 1654 godini.
 
 U njegovom kaputu, nakon njegove smrti, pronašli su pergament koji se zvao 'Mémorial' Sjećanje. Ovaj papir je bio u postavi njegova kaputa od 23 novembra 1654. Niko u njegovoj okolini nije znao za postojanje ovog komada. Ovaj komad je obuhvatao religiozni doživljaj. Nakon tog dana se povukao u kloster Port-Royal gdje je živjela i njegova sestra kao redovnica.
 
 Pored filozofije važan je Pascalov udio u znanosti. Njegova rana intelektualna zrelost došla je do izražaja u 16. godini kada već rješava najsloženije matematičke probleme, piše raspravu o presjecima i postavlja teoremu, poslije nazvana Pascalova teorema.
 Prvi je konstruirao mehanički stroj za računanje.
 Otkrio je pravila djeljivosti nekog broja bilo kojim drugim brojem i sastavio takozvani Pascalov trokut.
 Istraživao je pritisak plinova i tekućina, otkrio je način rada barometra.
 Proučavao je osnovni zakon hidrostatike.
 Pascalove filozofske misli i danas su aktualne jer su plod dubokog poznavanja ljudskog bića koje, suočeno s ograničenošću svoga razuma i osjetila, oduvijek nastoji dokučiti istinu između srca i uma.
 U njegovim posljednjim godinama (1659-1662) on je naime bio zauzet pripremama za njegovu smrt i predstavu knjige 'Pensees'. Ovaj svjetski popularni rad obuhvata Pascalova mišljenja o čovjeku.
 
 Umro je u Parizu 19. augusta 1662. u strašnim grčevima od raka.

Salih Čavkić


Pronalazaci
NAUKA I TEHNIKA-SCIENCE&TECHNICS
Historija elektronike-History of Electronics
Copyright by CAVKIC
Any copying or reproduction without permission is strictly prohibited
Svaka vrsta reprodukcije i kopiranja bez izričite dozvole strogo je zabranjeno!
Page Construction: 07/07/1999 - Last modified: 26/10/2014